מהי חקלאות אורגנית?

חקלאות- מהמילה הארמית "חקל"  שפירושה שדה. בלטינית, אגריקולטורה, שהפירוש למעשה תירבות/עיבוד השדה.

חקלאות, בהגדרתה מכילה הרבה ענפים,  בעלי החיים, גננות ועוד ענפי תעשייה, במאמר זה מדובר אך ורק על גידולים כמזון טרי לא מעובד לתזונת האדם.

המהפכה החקלאית שהחלה בתקופה הניאוליתית, לפי ממצאי ההיסטוריונים, החלה לפני יותר מ10,000 שנים. האדם החל כצייד ומלקט, ועם הזמן הלך והשתכלל, עיבוד האדמות, גידולי זנים, מיכון וכיו"ב.

בימי הביניים הייתה קפיצה בחקלאות באזור המזרח התיכון בעקבות שינויים דמוגרפים והתפתחות הטכנולוגיה.

עד סוף המאה ה19 הגידולים היו ללא התערבות כימית,  אלא חומרי הדברה טבעיים כמו מיצויי צמחים, שמנים ומינרלים שונים והחל מהמאה ה20, החלה החקלאות התעשייתית לצמוח, בעקבות גידול האוכלוסייה וגידול הצריכה, התקדמות הטכנולוגיה והופעת המיכון בחקלאות (טרקטורים לסוגיהם), תגליות מדעיות ועוד, החקלאות עברה מפנה במיוחד בתחום הדישון וההדברה הכימית נגד מזיקים, ומאוחר יותר, גם ההנדסה הגנטית לשיבוח זנים ועמידות לטווח ארוך יותר.עידן ההדברה הכימית החל ב- 1939 עם המצאת ה- DDT ויעלותו בקטילת מחלות במלחמת העולם השנייה כמו טיפוס ומלריה. כעבור עשרות שנים הוא הוכרז כמסוכן ומסרטן על ידי ארגוני בריאות עולמיים ועד היום יש החולקים על חומרתו, מה שמחזק, כי עצם הויכוח סביבו, מאלץ את האדם למצוא פתרונות ידידותיים לסביבה ולעצמו.

 

קרדיט: Efrat Kuper
קרדיט: Efrat Kuper

*לקריאה נוספת על סוגי הדברות, ניתן להכנס לאתר המשרד להגנת הסביבה.

למעשה החקלאות האורגנית והתנועה האורגנית, נוסדו עם הופעת החקלאות המתועשת, הכימית בתחילת המאה ה20.

עם תחילתה של החקלאות המתועשת, תמיד היו אנשים מתחומים שונים כגון מדענים וחקלאים, כגון איב בלפור, אשר פעלו נגד השימוש באמצעים כימיים, אלא דגלו במציאת פתרונות טבעיים ואקולוגים.

עם העלייה והמודעות, קמו להן במשך המחצית השנייה של המאה ה20, תנועות נוספות שהתנגדו לשימוש בחומרים אלו.

בישראל , חלוץ החקלאות האורגנית, הוא מריו לוי, משדה אליהו, אשר עוד בשנות ה60 וה70 הצליח להפריח את הטענה שהחקלאות האורגנית לא כלכלית לעולמינו.

החקלאות האורגנית, היא בת קְיָמָא, מערכת שהמגוון הביולוגי שלה ופוריותה נשמרים לאורך זמן, דוגלת בארבעה עקרונות:

  1.  בריאות – של האדמה, צמחים, בעלי חיים והאדם.
  2. אקולוגיה – שימור המעגל והמערכות האקולוגיות.
  3. הוגנות – חקלאות אורגנית בנויה על יחסים הוגנים עם הסביבה ושיתוף הוגן במעגל החיים.
  4. אחריות – על בריאות הציבור וכמובן לדורות הבאים אשר אנו מורשים להם את המקום.

כיום, ראשית המאה ה-21, החקלאות המתועשת והכימית עדיין שולטת, לשמחתינו, החקלאות האורגנית על גווניה בנסיקה ובעצם היא המשך החקלאות המסורתית בתוספת של הטכנולוגיה של היום, הראש האנושי ושיתופי הפעולה בינאישית גלובלית, למציאת פתרונות נגד מזיקים ומחלות, התייעלות בגידולים והזנים, ללא שימוש בחומרי הדברה ודישון כימיים וללא הנדסה גנטית.

יש שפע של אדמות ושטחי גידול ( רוב שטחי הגידול בעולם הם למטרת האבסת בעלי חיים משקיים ולא המזון שלנו, האדם), עשרות שיטות גידול, מגוון עשיר ושיתופי פעולה פוריים.

האנושות צועדת לעבר מזון בריא יותר, פחות מתועש ומהונדס והתוצאות מדברות בעד עצמן, גידולי איכות ברמות הגבוהות ביותר, ירידה במחירים וגידול בביקוש.

כתב וחקר (וממשיך לחקור) – אלדד מירון

 

 

 

 

 

תגובות

תגובות

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.